Zaprojektuj idealną kuchnię bez popełniania błędów!
1. Drzwiczki w górnych szafkach otwierają się na zawiasach i są zbyt szerokie.
Chociaż to rozwiązanie wygląda na czyste i jednolite, tak naprawdę jest bardzo niepraktyczne. Drzwiczki przy otwieraniu za bardzo ingerują w przestrzeń i mogą prowadzić do częstych urazów. 3. Kuchenka mikrofalowa umieszczona za wysoko. Często ma to miejsce, gdy piekarnik jest ustawiony na podwyższeniu, a nad nim umieszcza się jeszcze kuchenkę mikrofalową. Jeśli dolna krawędź piekarnika jest wyrównana z blatem, wysokość kuchenki mikrofalowej nad nią jest już w niewygodnej, czasem nawet niebezpiecznej pozycji dla wielu użytkowników.
2. Kuchenka mikrofalowa umieszczona za wysoko.
Często ma to miejsce, gdy piekarnik jest ustawiony na podwyższeniu, a nad nim umieszcza się jeszcze kuchenkę mikrofalową. Jeśli dolna krawędź piekarnika jest wyrównana z blatem, wysokość kuchenki mikrofalowej nad nią jest już w niewygodnej, czasem nawet niebezpiecznej pozycji dla wielu użytkowników.
3. Otwieranie zmywarki jest w kolizji z innymi drzwiczkami.
Jeśli zmywarka znajduje się w rogu zestawu, czystych naczyń nie można jednocześnie czasie wyjmować i chować na miejsce, ponieważ nie da się otworzyć drugich drzwiczek. Może się również zdarzyć, że niemożliwe będzie także chowanie naczyń do górnych szafek, gdy zmywarka jest otwarta, ponieważ uchylone drzwi zmywarki zajmują niezbędną do tego przestrzeń.
4. Słaba ergonomia całego układu.
W tym przypadku mowa o ogólnie nieodpowiednim montażu, który nie przestrzega zasad trójkąta roboczego, którego wierzchołki tworzą zlewozmywak, płyta grzewcza i miejsce na przechowywanie żywności. Całkowity obwód trójkąta nie powinien przekraczać 8 metrów, a jedno ramię powinno mieć wymiar od 1,2 do 2,7 metra.
5. Płyta lub kuchenka znajduje się tuż obok zlewu.
Pomiędzy tymi głównymi punktami kuchni brakuje miejsca do przechowywania. Odpowiednim rozwiązaniem byłoby umieszczenie w tym miejscu głównej przestrzeni roboczej.
To nie koniec częstych błędów.
Do listy można również dodać niedostateczne oświetlenie blatu, co często zdarza się nad zlewem, który znajduje się przy oknie. Do tego możemy zaliczyć również niedostatek gniazd elektrycznych potrzebnych do podłączenia małych urządzeń kuchennych. Dużym błędem jest również stosowanie nieodpowiednich materiałów, które są trudne do czyszczenia i podatne na zabrudzenia.
Zdecydowanie konieczne jest szczegółowe przemyślenie zastosowania narożników i unikanie zlewów narożnych, ponieważ to uniemożliwia efektywne użytkowanie dolnej szafki. Za błąd należy uznać także układ, który dogmatycznie trzyma się pierwotnej instalacji, czy też umieszczenie wyspy, na którą brakuje miejsca po całkowitym wyposażeniu kuchni.
Na koniec należy dodać, że wyglądu – czyli doboru kolorów, materiałów i ich połączenia – nie można „prawie” nigdy uznawać za błędny. Ważne jest, czy użytkownik jest zadowolony z takiego rozwiązania, czy nie. Każdy z nas ma inny gust, inne pomysły i każdy z nas inaczej postrzega kolory i dekory. Wystarczy dokładnie przemyśleć, a raczej wybrać spośród dużych próbników, które pomogą urzeczywistnić wyobrażenie, a wcześniej wszystkie użyte materiały obejrzeć jednocześnie, najlepiej w świetle dziennym.
Dalsze wskazówki i triki, o których warto pomyśleć przy urządzaniu kuchni, znajdziesz w broszurze, którą przygotowaliśmy dla Ciebie wraz z projektantem wnętrz: Kuchnia od ogółu do szczegółu.